След успешната си премиера миналия месец пиратският спектакъл "Пълен напред" на Драматично-куклен театър - Враца днес тръгна на своето първо турне, съобщиха от театъра.
Според предоставената информация на 9 октомври пиесата ще има две представления в Оряхово, със съдействието на кмета на града Росен Добрев.
Националният исторически музей на Румъния участва с 14 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят.Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати.
Изпратените отвъд Океана експонати са от съкровището от Аджигьол, съобщи директорът на културната институция Ернест Оберлендер.
Артефактите
Сред обектите, с които Румъния ще участва в изложбата, е сребърен параден шлем, украсен с военни и ловни сцени, но и с очи на челото. “Счита се, че тези очи пазели носителя на шлема от лоши погледи и плашели врага в битка”, разказва Ернест Оберлендер.
В изложбата в музея “Гети” ще бъде показана и кнемида (наколенник) със сребърна позлата, украсена с изображението на медуза Горгона - митологично създание от гръцката митология, което също паз
Фотографът Сандро Арабян представя в Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна самостоятелна изложба „Намибия / Природата”.
Неговият поглед е уловил красотата на пустинята в африканската страна. Колекцията е част от общ проект на автора с неговата майка - проф. Десислава Минчева, който вече е представян в две събития в София.
Фотографиите и живописните творби са разделени в две серии, включващи природата и хората на Намибия.
„За мен беше щастие да се докосна до тази земя, която изглежда праисторическа, недокосната от човечеството. Има едно спокойствие в тази безкрайна пустош, което много ми хареса, но най-силно ме впечатли земята с нейните форми“, сподели Арабян и добави, че се надява когато хората видят снимките му да почувстват, че са били там.
По думите му посещенията в Намибия са добре организирани
Плевенската филхармония ще представи във Варна концерт с авторски творби на Константин Костов и Христо Йоцов на 22 ноември.
Новата българска музика е силен акцент в програмата на културния институт, съобщават оттам.
Публиката ще може да чуе премиерно джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на маестро Борислав Йоцов. Ще прозвучи Концерт за джаз пиано и оркестър от Константин Костов, който ще бъде солист на изпълнението. Михаил Йосифов и Велислав Стоянов ще свирят Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов, а Василена Серафимова и Христо Йоцов ще солират неговия Концерт за маримба, ударни и оркестър „Картини от два свята“.
Концертът за джаз пиано и оркестър на Константин Костов е с изявена мелодична линия, силен груув, фюжън, фънк и бибоп. Първата част Resurrection „говори“ за освобождаването от аг
Община Панагюрище подготвя специална програма, посветена на 75-ата година от откриването на тракийското златно съкровище край средногорския град.
Честванията ще се проведат от 2 до 8 декември под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, съобщи кметът на Община Панагюрище Желязко Гагов.
Той отбеляза, че подобно честване се организира за първи път, а идеята е тържествата да придобият национален мащаб.
Обединяваме усилията на няколко културни института - местни, национални и международни, общината и местния бизнес. В началото на декември Панагюрище ще стане средище на тракологията, на знанието за траките - бит, обреди, въоръжение и бойни изкуства, начини за обработка на златото, посочи Гагов.
Програмата започва с Дионисиеви празници - фестивал на виното и изложение на вина. Кметът отбеляза, че в Панагюрския край има „прекрасни виноп
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите.
Освен постоянната експозиция и обогатената с новопостъпили експонати изложба „310 години пишеща машина“, гостите ни ще имат възможност да разгледат и фотоизложбата „София, уловена във времето“ – фотографска разходка из емблематичните сгради на столицата. Тя е дело на Елина Нинова“, разказват от екипа.
Европейски дни на наследството в София се организират от Столична община и Френски институт в България. Инициативата е част от Календара на културните събития на Столична община и от програма „София празнува 17 септември“.
/ВСР
Утре пиратската приказка за деца и възрастни ще гостува във Вършец, на 11 октомври - в Козлодуй, а на 17 октомври - в Мизия.
Финалната спирка на октомврийското турне на „Пълен напред“ ще бъде на 27-и октомври, в София, на сцената на театър "Сълза и смях".
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември.
Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е част от програмата на културния институт „Събота в галерията“.
Националният военноисторически музей съхранява над 120 хиляди експоната, свързани с българската военна история, посочват организаторите. Основан е през 1916 г. като първи специализиран военноисторически музей у нас и притежава уникални колекции от оръжия, бойни знамена, бойни награди и лични вещи на български военачалници.
По време на лекцията посетителите ще могат да научат повече за богатата военна история на страната, за важната роля на музея и за това как той си сътрудничи с Художествената галерия в Казанлък.
Националният военноисторически музей е специален партньор в проекта на га
Националният исторически музей (НИМ) получи сребърен медал с античен финиш „200 години от издаването на Рибния буквар“.
Дарението е направено от българския частен монетен двор „Булминт“, съобщават от екипа на музея.
Даряването е съпроводено и с официално предоставяне на музея на щемпелите за отсичане на лимитирания тираж на медала – 200 броя.
„Актът отговаря на световните традиции в монетосеченето и е доказателство за автентичността и уникалността на всеки отсечен с тази инструментална екипировка екземпляр“, отбелязват от музея.
От екипа посочват, че сребърният медал „200 години от издаването на Рибния буквар“ е посветен на енциклопедичния труд на будителя д-р Петър Берон. „Като знак на почит към личността на автора на една от първите илюстровани възрожденски печатни книги, тиражът бе лим
"Мелерио" - най-старата бижутерска къща на планетата, излага в Манхатън, Ню Йорк, гривна с богата история, носена от най-известната кралица на Франция Мария-Антоанета, в опит да се утвърди в една от световните столици на лукса, предаде АФП.
Уникалното изделие, съставено от седем антични камеи, монтирани върху гривна с флорални мотиви от гранат и сребро, не е "разкошно дворцово бижу", но е "историческо", казва Лора-Изабел Мелерио, представител на 14-ото поколение на "Мелерио" (Mellerio dits Meller) и президент на френската бижутерска къща, основана през 1613 г.
Мелерио, която е и неин артистичен директор, разказва как далечният й предшественик Жан-Батист Мелерио около 1780 г. - юноша по това време, един ден се появява пред портите на двореца "Версай", за предложи изделията си.
Забелязан от Мария-Антоанета, която има вкус към Античността, Мелери
Музиканти от групите АББА, "Рейдиохед" и "Кюър" се присъединиха към световноизвестни актьори и писатели, като подписаха протестно писмо срещу нелицензираното използване на техни творби за обучение на изкуствен интелект, съобщават световните осведомителни агенции.
Хиляди творци подписаха писмото, публикувано във вторник - най-новото публично предупреждение за инструментите на изкуствения интелект, които могат да създават синтетични изображения, музика и текстове, след като бъдат обучени върху огромни масиви от произведения, създадени от хора.
Своите подписи под изявлението поставиха актрисите Джулиан Мур и Росарио Доусън, вокалистът на "Рейдиохед" Том Йорк, членът на АББА Бьорн Улвеус, Робърт Смит от "Кюър", писателят Казуо Ишигуро, актьорът Кевин Бейкън и композиторът Макс Рихтер. Автор на инициативата е британският композитор и бивш топ мениджър на технологичната комп
За първи път в 40-годишната история на „Аполония“ в програмата беше включен сериал. Тази вечер гостите в лятното кино в Созопол гледаха премиерно първия епизод на сериала на Българската национална телевизия (БНТ) „Всичко за сина ми“.
На събитието присъства част от екипа - актрисата и сценарист Христина Апостолова, режисьорът Павел Г. Веснаков, продуцентът и служебен министър на туризма Евтим Милошев, актьорът в главна роля в сериала Димитър Рачков и младият актьор Петър Милошев.
Този сериал ще бъде излъчен в началото на следващата година и ще бъде в 12 епизода, отбеляза проф. Божидар Манов. „Вие сте богоизбрани, че сте първите, които ще гледат първия епизод“, каза той.
Това е първата среща на този сериал с публиката. Това е нещо много специално за мен - всичко, което исках да кажа, го написах, каза Христина Апосто
Спектакълът „Пълен напред“ по текст от Теодора Попова-Лазарова и режисьор Йелена Джорджевич се поставя за първи път на българска сцена. Той е вълнуващо морско приключение, което носи силно послание за истинското приятелство и неговата безценна стойност.
Сценографията и костюмите са дело на Диана Узунова-Тодорова, композитор на постановката е Сърджан Маркович, сценично движение - Небойша Громлич, мултимедия - Владимир Корчубич. Участват актьорите Борислав Сарафанов, Ивайло Вълчев, Станислав Дойнов, Петър Горанов и Владинела Кацарска.